Návrat na hlavní stranu

Buk s hliníkovým křížem [ Přírodní zajímavost ]

Mohutný strom stojí na kraji smrkového lesa 2 m od lesní cesty zvané Kožuchová. Dovede nás na ni polní cesta, která odbočuje na Příleti severně od Jakubčovic směrem k nízkému lesu asi 100 m vzdálenému. Od lesního rozcestí je vzdálen také 100 m.
Buk již za II. světové války přečníval svou výškou smrkový porost v okolí. V jeho koruně zahynul 22. srpna 1944 americký letec - navigátor Gustav L. Levine. Jeho bombardér Liberátor B24 byl na zpátečním letu z Heidebrűcku v Horním Slezsku do severní Itálie se dvěma vysazenými motory nad Hradcem napaden nepřátelskými stíhačkami a zasažen. Z hořícího letadla desetičlenná osádka postupně nad Jakubčovicemi vyskakovala. Pět letců se zachránilo, po válce se vrátili ze zajateckých táborů do vlasti.
Mrtvé tělo letce Levina bylo až k večeru nalezeno zkrvavěné v blízkosti buku a po dvou dnech pohřbeno místním hrobníkem na raduňském hřbitově. Po exhumaci v roce 1946 bylo převezeno do USA.
V roce 1946 důchodce Josef Gębala z Hradce, bývalý vrchní strážmistr, věřící člověk, pověsil na kmen buku hliníkový odlitek kříže s hlavou Krista, výrobek Braneckých železáren. Gębala při věšení kůru stromu odřezal, aby kříž lépe visel. Věřil, že buk dokáže ramena kříže přijmout a že zářez časem zaroste. Strom rostl a mohutněl, kůra začala ramena kříže obrůstat, až se po čtyřiceti letech utvořila nad ním oválná dutina, asi 6 cm hluboká, která se rok co rok zmenšuje. Nyní, po půlstoletí, má rozměr už jen 6 x 8 cm. Přesto lze hlavu Krista na kříži ještě dobře průhledem spatřit.
Tak se stal mohutný buk v hustém lese pro lidi z okolních vesnic památným.

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Přírodní zajímavost
AKTUALIZACE: Daniel Merhout (INFOMORAVA) org. 56, 20.02.2003 v 08:56 hodin

Copyright 1994-2023 © Luděk Šorm